Sök
VA-årsboken

IBECO AB


Postadress
Godsvägen 23
784 72 Borlänge

Telefon
0243-681 10

Internet
E-post

Besöksadress
Godsvägen 23, Borlänge

Filialer, etc
Salsmästaregatan 32A
422 46 Hisings Backa

FÖRETAGSFAKTA

Organisationsnr
556120-3828
Sätesort
Borlänge
Etablerat år
1968
Antal sysselsatta
16

KONTAKTPERSONER

Produktchef / Säljare Distrikt mellan/norr

Pär Magnusson
Telefon: 073-655 68 09
E-post: par.magnusson@ibeco.se

Försäljningschef

Andreas Carlberg
Telefon: 070-295 69 09
E-post: andreas.carlberg@ibeco.se

Innesäljare Borlänge

Fredrik Cerny
Telefon: 0243-681 15
E-post: fredrik.cerny@ibeco.se

Innesäljare Borlänge

Tobias Fosselius
Telefon: 0243-681 16
E-post: tobias.fosselius@ibeco.se

Innesäljare Göteborg

Thomas Glemberg
Telefon: 031-787 74 63
E-post: thomas.glemberg@ibeco.se

Säljare Distrikt sydväst

Anders Carlsson
Telefon: 070-295 03 63
E-post: anders.carlsson@ibeco.se

Säljare Distrikt Stockholm

Erik Berglund
Telefon: 070-294 55 03
E-post: erik.berglund@ibeco.se

Säljare Distrikt mellan-öst och norr

Claes Sundin
Telefon: 070-862 51 34
E-post: claes.sundin@ibeco.se

MER OM FÖRETAGET

IBECO är en oberoende leverantör inom VA- och VVS-branschen som grundades 1968. Vi vänder oss till kommuner, VA-/VVS-entreprenörer samt industrin och samarbetar med alla VA/VVS-grossister.


Vår strävan är hög tillgänglighet och servicegrad för slutkunden.


Produktprogrammet spänner över både självfall och tryckvatten, både under och ovan mark. Flexibla övergångskopplingar och olika anslutningar, rörproppar för alla behov, täthetsprovning, dragfasta rörkopplingar, repmuffar, ventiler, brandposter, elektrosvets samt rördelar med mera. Vi har även ett brett sortiment med produkter och verktyg för uthyrning.


IBECO Express är vårt unika koncept, där snabba leveranser och kundens behov prioriteras. Ofta kan produkterna levereras samma eller följande dag efter att beställning mottagits. I IBECO Express sortiment ingår bl.a specialtillverkning av flexibla rörkopplingar, reparationsmuffar m.m.


Vi är representerade i hela Sverige och har lager i Borlänge och Göteborg.

Klicka för att visa vår annons.


ISO 9001
ISO 14001
ISO 18001
EMAS
VARIM
Föreningen Vatten
Svenskt Vatten
Swepump
Teknikföretagen
Svensk Automation
ITF
SSTT
Geotec
VVS-fabrikanterna