Sök
VA-årsboken

Christian Berner AB


Postadress
Box 88
435 22 Mölnlycke

Telefon
031-33 66 900


Besöksadress
Designvägen 1, 435 33 Mölnlycke

Filialer, etc
Christian Berner AB
Mätslingan 19A
187 66 Täby

FÖRETAGSFAKTA

Organisationsnr
Christian Berner AB
Sätesort
Mölnlycke
Etablerat år
1897
Antal sysselsatta
219 st (Christian Berner Tech Trade AB)
Årsomsättning
ca.743 Mkr

KONTAKTPERSONER

Teknisk Säljare - Kommun Södra Sverige

Marko Kunerus
Telefon: 0701-866 956
E-post: marko.kunerus@christianberner.com

Teknisk Säljare - Kommun Mitt, Norr Sverige

Lars Hammar
Telefon: 0701-888 489
E-post: lars.hammar@christianberner.com

Teknisk innesäljare

Anna-Maria Vikenadler
Telefon: 0701-866 306
E-post: anna-maria.vikenadler@christianberner.com

Teknisk innesäljare

Petter Kallin
Telefon: 0701-866 957
E-post: petter.kallin@christianberner.com

Teknisk Säljare - Industri Syd

Jonas Larson
Telefon: 0701-866 962
E-post: jonas.larson@christianberner.com

Teknisk Säljare - Industri Mitt

Henrik Andersson
Telefon: 0701-866 925
E-post: henrik.andersson@christianberner.com

Teknisk Säljare - Industri Norr

Redur Lefansson
Telefon: 0701-866 486
E-post: redur.lefansson@christianberner.com

Teknisk Säljare - Filter

Christer Rydberg
Telefon: 0701-866 974
E-post: christer.rydberg@christianberner.com

MER OM FÖRETAGET

Vi har levererat produkter och kompetens till VA-branschen i 125 år.

SERA – Doseringsutrustning
Membranpumpar, Slangpumpar, Kugghjulspumpar för
fällningskemikalier, kolkälla och polymer, lut och syror
Robusta skåp och tavlor - Driftsäkra, Trygg arbetsmiljö
Plug’n’Dose, flexibelt och utbyggbart

Efcon – provtagare
Vakuumpump, Slangpump, Giljotin
Provväxlare, Kylskåp, Tempstabilisering
Driftsäkra robusta lösningar
Följer standarder EN 16479, EN ISO 5567-2, -10, NEN 6600-1

Knick – mätinstrument
Systemlösningar, Portabla lösningar
pH, Syre, Konduktivitet
Memosensteknik

Kuntze – mätinstrument
Klor fritt/totalt
pH/ORP

Hamilton – Elektroder och kalibreringsvätskor

Optek – analysinstrument
Turbiditet och färg
Inline UVT transmittansmätning

Ultraaqua - UV-desinfektion
Energieffektivt, Patenterat, Lågtryckssystem
Dricksvattenproduktion med ÖNORM-certifierade UV-aggregat.
Lösningar för dricksvatten, avloppsvatten, tekniskt vatten,
processvatten, kylvatten.
Många andra applikationer för desinficering, fråga oss gärna.

Hf-Scientific – Mätinstrument
MicroTol mäter Turbiditet, temperatur, kalibrerings-kit

Tintometer - Mätinstrument
Lovibond mäter turbiditet, temperatur
finns med bluetooth kommunikation som tillval

Lenzing - Filter
OptiFil är självrengörande automatfilter ner till 1 µm

Dessutom har vi
Onlinemätning av Ammonium, Nitrat, Fosfor, TSS/Slamhalt, TOC/COD

Klicka för att visa vår annons.


ISO 9001
ISO 14001
ISO 45001
EMAS
Vattenindustrin
Föreningen Vatten
Svenskt Vatten
Swepump
Teknikföretagen
Svensk Automation
ITF
SSTT
Geotec
VVS-fabrikanterna