Sök
VA-årsboken

Torell Pump AB


Postadress
Hammarby Allé 91
120 63 Stockholm

Telefon
08-718 30 40




FÖRETAGSFAKTA

Organisationsnr
556083-7725
Sätesort
Stockholm
Etablerat år
1962
Antal sysselsatta
13
Årsomsättning
ca 70 miljoner kronor

KONTAKTPERSONER

Försäljningsingenjör, Mellersta Sverige

Markus Andersson
Telefon: 08-718 30 47
E-post: markus@torellpump.se

Försäljningsingenjör, Mellersta Sverige

Marcus Lundgren
Telefon: 08-718 30 44
E-post: marcus@torellpump.se

Försäljningsingenjör, Södra Sverige

Jacob Åman
Telefon: 08-718 30 46
E-post: jacob@torellpump.se

Försäljningsingenjör, Norra Sverige

Erik Söderström
Telefon: 090-202 29 29
E-post: erik@torellpump.se

Innesäljare

Lars-Erik Westerby
Telefon: 08-718 30 43
E-post: lars-erik.westerby@torellpump.se

Eftermarknad och reservdelar pumpar

Roger Kaiser
Telefon: 08-718 30 45
E-post: roger@torellpump.se

Eftermarknad och service maskiner

Carmen Kokoschka
Telefon: 08-718 30 48
E-post: carmen@torellpump.se

VD

Mikael Blank
Telefon: 08-718 30 49
E-post: mikael.blank@torellpump.se

MER OM FÖRETAGET

Vi kan flödesteknik!

Specialistkunskap & lång erfarenhet
Torell Pump har levererat pumplösningar till svensk VA-sektor och industri sedan 1962. Våra produkter finns installerade i många av Sveriges avloppsreningsverk, vattenverk, energiverk och biogasanläggningar.  

Mer än bara pumpar – alltid ledande varumärken
Vi erbjuder produkter för rening av kommunalt och industriellt råvatten, processvatten och avloppsvatten. I vårt sortiment finns pumpar men också galler, silar, snäckpumpar, blåsmaskiner och luckor. Vi arbetar bara med kvalitetsprodukter från ledande varumärken – på så sätt kan vi garantera en driftsäker och kostnadseffektiv lösning.

Installation, Service & reservdelar
Våra driftsäkra produkter skapar trygghet och ger en låg totalkostnad. Vår egen specialutbildade servicepersonal utför service på alla våra produkter. Vid reparationer och service rekommenderar vi alltid originaldelar. Då kan vi garantera att er anläggning fortsätter att fungera bra. Med lager i Sverige levererar vi originaldelar snabbt, ofta samma dag.

Varumärken & produkter
Allweiler: Excenter,- centrifugal-, propeller-, skruv- och slangpumpar samt maceratorer
Aqseptence group (Passavant, Geiger): Avstängningsluckor, rensgaller och silar
Finish Thompson: Tätningslösa centrifugal- och fatpumpar
Howden (HV-turbo, KK&K): Kompressorer och blåsmaskiner
Köster: Propellerpumpar
Pleuger: Brunnspumpar
Sero: Sidokanalspumpar
Spaans Babcock: Snäckpumpar
Strate: Pumpstationer
Varisco: Kugghjulspumpar 
Wierom:
 Avstängningsluckor


Torell Pump ingår sedan 2011 i Indutrade - en industrikoncern som säljer och utvecklar komponenter, system och tjänster med högt tekniskt innehåll. Indutrade marknadsför lösningar som effektiviserar kundernas system och processer. Indutrade är noterade på Nasdaq Stockholm.

Klicka för att visa vår annons.


ISO 9001
ISO 14001
ISO 45001
EMAS
Vattenindustrin
Föreningen Vatten
Svenskt Vatten
Swepump
Teknikföretagen
Svensk Automation
ITF
SSTT
Geotec
VVS-fabrikanterna