Sök
VA-årsboken

Sulzer Pumps Sweden AB


Postadress
Box 1
431 21 Mölndal

Telefon
010-130 17 00

E-post
info.sweden[a]sulzer.com

Besöksadress
Taljegårdsgatan 11

Filialer, etc
Kontor över hela Sverige: Örnsköldsvik, Nordmaling, Sundsvall, Stockholm, Karlstad, Norrköping, Vadstena, Göteborg, Mölndal, Broby, Malmö.

FÖRETAGSFAKTA

Organisationsnr
556526-7910
Sätesort
Vadstena
Etablerat år
1834
Antal sysselsatta
188

KONTAKTPERSONER

Försäljning Norra Sverige

Roger Johansson
Telefon: 010-130 17 60
E-post: roger.johansson@sulzer.com

Försäljning Stockholm/Mälardalen

Christer Bjurling
Telefon: 010-130 17 63
E-post: christer.bjurling@sulzer.com

Försäljning Västra Sverige

Tobias Holmquist
Telefon: 010-130 17 61
E-post: tobias.holmquist@sulzer.com

Försäljning Östra Sverige

Martin Linder
Telefon: 010-130 17 66
E-post: martin.linder@sulzer.com

Försäljning grossister, bygg- och anläggning

Malin Theander
Telefon: 010-130 17 67
E-post: malin.theander@sulzer.com

Försäljning Projekt

Andreas Johansson (1)
Telefon: 010-130 17 65
E-post: andreas.johansson@sulzer.com

Försäljningschef Projekt

Jonas Anderström
Telefon: 010-130 17 68
E-post: jonas.anderstrom@sulzer.com

Service- och försäljningschef Sverige

Jonas Ericsson
Telefon: 010-130 17 07
E-post: jonas.ericsson@sulzer.com

MER OM FÖRETAGET

Sulzer står för innovation och beprövade lösningar för kommunal vatten- och avloppshantering samt för industriella applikationer. I nära samarbete med våra kunder har vi utvecklat djup och bred kom­petens inom dessa områden och erbjuder produkter med senaste teknik.

Unikt brett produktprogram
Avloppspumpar, avloppskvarnar, gråvattenpumpar, ren- och råvattenpumpar, läns- och slampumpar, pumpstationer, luftningssystem, mixers, omrörare och styr- och övervakningssystem.

Sedan många år är Sulzer dessutom en ledande leverantör av utrustning för industriapplikationer och för energiproduktion.

Samma produkt – annat varumärke
Tidigare varumärken såsom ABS, Pumpex, Nopon, Swedmeter, Scaba, Scanpump, JMW, API, Gothia, HST, Frings, OKI, Ahlström, Serlachius och JWC säljs nu under varumärket Sulzer.

Exempel på Sulzers innovativa produktutveckling
•    Muffin Monster avloppskvarnar
•    Dränkbar avloppspump typ ABS XFP med IE3 motor
•    Högeffektiv turbokompressor typ ABS HST
•    Dränkt mixer typ ABS XRW med permanentmagnetmotor
•    Renvattenpumpar med marknadens högsta verkningsgrad

Sulzers rikstäckande serviceorganisation
Moderna, fullutrustade servicecenter som erbjuder reparationer, reservdelar och hyr ut pumpar. Dessutom ett brett program av ­kvalificerade servicetjänster i egna verkstäder eller på plats hos kund. Sulzers egna servicecenter kompletteras med samarbetspartners.

Sulzer Servicecenter Stockholm
Telefon: 010-130 17 20
E-post: service.stockholm@sulzer.com

Sulzer Servicecenter Karlstad
Telefon: 010-130 17 70
E-post: service.karlstad@sulzer.com

Sulzer Servicecenter Göteborg
Telefon: 010-130 17 40
E-post: service.goteborg@sulzer.com

Sulzer Servicecenter Malmö
Telefon: 010-130 17 30
E-post: service.malmo@sulzer.com

Sulzer Servicecenter Vadstena
Telefon: 010-130 15 00

Klicka för att visa vår annons.


ISO 9001
ISO 14001
ISO 45001
EMAS
Vattenindustrin
Föreningen Vatten
Svenskt Vatten
Swepump
Teknikföretagen
Svensk Automation
ITF
SSTT
Geotec
VVS-fabrikanterna